Sosyal bir ortamda kendinizi karşıdaki insanlara karşı ifade ederken ve onlarla iletişim kurarken daha etkili olabilmek için sosyal becerilerin nasıl geliştirildiğini bilmekte çok büyük fayda vardır. Herkes için girdiği ortamda karşımızdaki kişinin fikirlerimize saygı duyması ve hep aranan kişi olmak gibi bir amacı bulunur. Bu konuda becerilerini geliştirmeye çalışan kişilere yardımcı olacak birkaç püf noktası, sözlü iletişim ve sözsüz iletişim konusunda kendinizi ifade ederken bir adım öne çıkmanızı sağlayacaktır. Bu sayede sohbet edilmesi zevk veren ve herkesin düşüncelerine saygı duyduğu o iletişimi güçlü olan kişi olabilirsiniz.

sosyal-iletisim-becerileri-nasil-gelistirilir.jpg

Sosyal bir ortama ya da herhangi önemli bir etkinliğe katıldığında iletişim kurarken garip ve olmak istemediğiniz biri gibi davranıyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda utangaç olmak, sohbetlere dahil olma konusunda kişilerin en büyük engeli haline gelebilir. Bu utangaçlık ve yetersiz iletişim kurma becerisi, iş hayatını ve sosyal yaşamı ise direkt olarak olumsuz anlamda etkiler. Sosyal iletişim becerilerini geliştirecek etkili yolları deneyerek insanların sizinle sohbet edebilmek için heyecan duymasını ve sözlerinizin daha etkin şekilde dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal iletişim becerisi kazanmak, etkili bir iletişim uzmanı olabilmek için olmazsa olmazdır. İletişim kurmayı güçlendirmek ve düşüncelerinizi karşı tarafa aktarırken kendinizi ifade etmek konusunda zorluk yaşamak istemiyorsanız bu konuda hiç durmadan kendinizi geliştirmeye devam etmeniz gerekir.

Sosyal İletişim Becerisi Nedir?

İletişim, etrafta bulunan diğer kişilerle sözlü ve sözsüz hareketlerle bir şekilde iletişim kurmak anlamına gelir. İletişim kurmak, en az iki kişinin bir araya geldiğinde olağan şekilde meydana gelen bir etkileşim dinamiğidir. Çoğu zaman iletişim kurmanın gereklilikleri, ağızdan çıkan sözcüklerle sınırlı sanılır. Ancak kişiler arası konuşmadan anlaşmak ve bir şekilde iletişim kurmak mümkündür. Jest ve mimiklerle, vücut diliyle anlatılmak isteneni karşı tarafa bir şekilde iletebilirsiniz.

Sosyal iletişim becerisi, içerisinde tek bir yanıtı barındıran bir terim değildir. Bireylerin toplum içine karıştığında gerekli yükümlülükleri yerine getirmek için sergilediği tüm davranış biçimleri sosyal beceri olarak isimlendirilir.  Yani karşınızda yer alan kişi ya da kişilerle bir şekilde uygun etkileşimi yakalayıp, aranızda geçecek olan iletişim ilişkisini başlatmak ve onu devam ettirebilmektir. Sosyal etkileşim için diksiyonun güzel bir şekilde kullanılması, ses tonunun ayarlanması, beden dilini doğru ve etkili şekilde yönetmek iletişim becerileri arasına dâhildir.

Sadece konuşma yeteneği değil, ses tonunun nasıl ayarlandığı bile sosyal iletişim üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Nerede nasıl davranılması gerektiğini bilerek hareket etmek, kendimizi ifade etmek ve karşımızdaki kişinin saygı duyacağı biri olarak onunla iletişim kurmak açısından son derece önemlidir.

Bir kişinin ‘’merhaba, günaydın, sağol, teşekkür ederim, rica ederim’’ gibi nezaket kelimelerini yerinde kullanması, sosyal iletişim becerisine sahip olduğunun en büyük kanıtıdır. Sosyal beceriye sahip olmak bir bütün şeklinde olması gereken bir beceri olduğundan kişilik, dil, ses tonu, tutum ve becerilerin her birinin yeterince gelişmiş olması ve birlikte ilerlemesi gerekir.

Kendimizi karşı tarafa anlatmanın tek yolu onunla bir şekilde iletişim kurmaktan geçer. Bu yüzden iletişim konusunda başarılı olmak ve etkin yöntemleri geliştirerek kullanmak oldukça önemlidir. Hayatın her alanında mutlaka iletişim kurma ihtiyacı hissedildiğinden, gerek günlük yaşam gerek iş hayatı olsun, her alanda farklı insanlarla bir ilişki kurma gereği ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle iş hayatında iyi iletişim kurmak, günlük yaşamda kurulan iletişimden çok daha önemlidir. Yaşamın her alanında iletişim kurmanın inceliklerini bilerek hareket etmek sizi her ortamda bir adım öne taşır. Sağlıklı bir iletişim kurmanız, bu sayede çok daha rahat ve kolay bir hayat sürmenizi sağlar. Dolayısıyla kendini eksiksiz ve istediği şekilde doğrudan anlatabilen bir insanın, diğerlerine göre daha mutlu olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Başarının anahtarının doğru iletişim yollarını etkili şekilde kullanmaktan geçtiği unutulmamalıdır. Yeteri kadar başarılı bir ifade biçimine sahip olmadığınız takdirde, hayal ettiğiniz hayat başarısını elde etmek pek kolay olmayacaktır.

Bunun için sosyal becerileri geliştirmek ve iletişim kurmanız gerekirken yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık.

Sosyal Birey Gibi Davranmak: İnsanların içine karıştığında, her ne kadar öyle gibi hissetmeseniz bile daha sosyal bir insan gibi davranmakta fayda vardır. Endişe ve güvensizlik duygusunun size engel olmasına izin vermeden, yeni insanlarla konuşmaya ve korksanız bile onlarla sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmaktan kaçındığınızda, sosyal fobi olarak karşınıza çıkan bu engelle baş etme konusunda daha çok zorlanırsınız. İnsanlardan uzaklaşarak içinize kapanmak kaçınılmaz bir son olacağından, bu durumda zamanla daha kolaylaşacak olan sosyal becerileri geliştirme aşamasında sosyal bir insan gibi davranmalısınız.

Ucu Açık Sorular Yöneltmek: Bir diyalog kurulduğunda karşıdaki inan tarafından dikkat çekmek ve fark yaratmak istiyorsanız, açık uçlu sorular sorarak başkalarını konuşmaya teşvik edici adımlar atmalısınız. Hayır ya da evet cevabından daha fazlasına ihtiyaç duyulan sorular sorarak diğer kişinin sohbeti devam ettirebilmesine fırsat alanları yaratmanızda fayda vardır.

Küçük Adımlarla Başlamak: Bir kalabalığa birden dâhil olarak insanlarla içli dışlı olmak sizi ilk etapta ürkütebilir. Bu yüzden önce küçük adımlarla başlayarak sosyal iletişim becerilerinizi günden güne geliştirebilirsiniz. Önce bir restoranda kendinize yemek sipariş vermek için adım atabilir ya da markette kasiyere ses tonunuzu doğru ayarlayarak ‘’teşekkür ederim, şunu rica edebilir miyim, kolay gelsin’’  gibi cümleler kurabilirsiniz. Bu yavaş ama son derece etkili konuşma adımları, iletişim sırasında kendinize olan güveninin artmasını sağlayacaktır.

Hedef Belirleyerek İlerlemek: Sosyal iletişim becerilerinizi geliştirmek için kendinize yaparken biraz zorlanma gerektiren küçük hedefler belirleyin. Bu becerileri uygulamak için attığınız adımlar, topluluk halinde olan bir gruba dâhil olmak gibi zorlayıcı durumlara daha kolay adapte olmanızı sağlar. Önce bir hedef belirleyin ve sonrasında sosyal yaşamınızı iyileştirme konusunda etkili birkaç strateji üzerinde çalışmalar yaparak gerekli adımları atabilirsiniz.

Vücut Dilinin Önemi: İnsanlar etkileşim haline girdiğinizde sözlü iletişim kadar sözsüz iletişimin de çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Kullandığınız neden dilinin neleri ifade ettiği bu anlamda çok önemlidir. Uygun miktarda göz teması kurduktan sonra rahat bir görüntü yaratmak, sohbete açık olduğunu belli eden jest ve mimikler vücut dilini doğru kullandığınıza işaret eder.

Görgü Kuralları: Sosyal iletişim becerilerini geliştirirken görgü kurallarına dikkat ederek hareket etmek, çok daha kısa sürede uzun bir yol kat etmenizi sağlar. Kibar ve nazik bir tutum sergilemek, insanlara karşı duyulan minnettarlık duygusunu göstermek ve sürekli olarak bu tavırları kullanma alıştırması yapmak kendinizi geliştirirken size yardımcı olacak adımlardır.

Kitap Okumak: Sosyal beceri üzerinde konuşmanın çok büyük bir etkisi olduğu herkes tarafından bilinir. Piyasada sosyal iletişim becerisi ve konuşmanın birbirine bağlı unsurlar olduğunu gösteren birçok kitap çeşidi bulmak mümkündür. Ancak bu kitapları okumanın sizi bu konuda hemen uzman kişi yapacağını düşünmek yanlış olacaktır. Okuduklarınızı pratikler yaparak hayatınıza geçirmek sizi bu konuda geliştirecek en önemli adımdır.

Özel Eğitimde Meryem Yerli Kalitesi

Sosyal becerileri geliştirmek konusunda zorlanan ve farklı özel durumu olan çocuklara yuva sıcaklığı veren, güven teşkil ederek onların kalbinde yer etmeyi hedefleyen Meryem Yerli, özel eğitim söz konusu olduğunda kalitenin tek adresi olmaya devam ediyor. Çocuklar geleceğimizdir diyerek nitelikli çalışma prensibi ile yola çıkan Meryem Yerli personellerinin her biri alanında uzmandır ve çocukların kendisini rahat hissetmesini hedefleyen özel eğitim programlarıyla her çocuğun kendi hikâyesine özgü çalışmalar düzenlemektedir. Çocuğunuza bir iyilik yaparak onu Meryem Yerli’nin güvenli ellerine teslim etmek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarından hemen bize ulaşabilirsiniz. Meryem Yerli, özel eğitimde kişiye özel tedavi yöntemleriyle iyileşmeyi hızlandırır.

İletişim Formu