Sosyal becerileri geliştirmek, günümüzde bireyin iletişim kurmak istediğinde çok işine yarayan en etkili yollardan biridir. İyi bir iletişim için sosyal becerilerin yeterli düzeyde olması çok önemlidir. Kısa mesaj ya da e-mail ile bir etkileşim içinde olmak, etkili iletişim becerilerini geliştirmek için başarılı sonuç vermeyecektir.

sosyal-iletisim-becerilerinin-gelistirilmesi-icin-etkili-yontemler.jpg

İnsanların çoğu artık sosyal ilişkilerde sadece bilgi odaklı olduğundan, karşıdaki insanın gerçekten nasıl olduğuyla ilgilenmeyip ayaküstü konuşmalarla yetinmektedir. Sosyal beceriye sahip olmak, özellikle işyerinde diğer insanlar iletişim kurmanız konusunda çok değerli bir yere sahiptir. Bir patron ya da yönetici sert ve soğuk tavır takındığında, çalışanlarından da aynı yüz ifadesini görmektedir. Özellikle iş yerinde kişisel bağlantılar kurmak, tam olarak takımındaki çalışanların işinize olan heyecanını arttıracaktır.

Sosyal becerileri geliştirecek yeteri kadar zamanınız yoksa işe kötü alışkanlıklara karşı onları bir daha yapmamak üzere zihin yapınızı, duygu ve düşüncelerinizi değiştirmekle başlayabilirsiniz. Bununla birlikte bilinçli olarak iletişim kurabilmek için hemen eyleme geçmek zorunda kalabilirsiniz.

Sosyal Beceri Nedir?

Sosyal beceri, insanların toplum içerisinde girdiklerinde onlara düşen yükümlülükleri yerine getirmek amacıyla gösterdiği davranış tutumlarıdır. Sosyal beceri denildiğinde sadece konuşmak değil nerede nasıl davranmak gerektiği de bu beceriye dâhil olmaktadır. Yani bir kişi sabah uyandığında ‘’günaydın’’, akşam olduğunda ‘’iyi akşamlar’’, çalışan birini gördüğünde ‘’kolay gelsin’’ diyorsa, bu  kişinin tam anlamıyla sosyal becerilerini geliştirdiği anlamına gelmez. Dil, kişilik, tutum ve beceri gibi maddeler bir ara kullanıldığından, bunları doğru bir şekilde ayırt etmek önemlidir.

Sosyal ortamlarda daha etkili ve aktif olabilmek için geliştirmeniz gereken özellikleri bildiğinizde, hayal ettiğiniz her ortamda sohbet etmek için aranan ve fikirlerine saygı duyulan kişi siz olabilirsiniz. Her insan bu konuda kendini geliştirmek ve daha saygı duyulan insanlarla iletişimi kuvvetli biri olmak ister.

Sosyal etkinlikler sırasında insanlarla birebir sohbet etmeniz gerektiği zamanlarda garip bir insan olduğunuzu ve utangaç davrandığınız için sohbetlere dâhil olmakta zorluk çektiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bu durum sosyal yaşamı ve iş hayatını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir.

Sosyal İletişim Becerileri Nasıl Geliştirilir?

İş hayatında ve genellikle insan ilişkilerinde sosyal iletişim becerilerini geliştirmek için izlemeniz gereken adımlar aşağıda yer almaktadır;

 • Dinleme Yeteneği: Karşı tarafa ne söylemek istediğinizde çok beyinde neyin canlandığı çok daha önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle dinleme yeteneği, iyi bir iletişim için gereken en önemli özelliktir. Diğer insanlar size bir şey anlatırken onları doğrudan dinlemeniz şarttır. Onlar size karşı konuştuklarında, ne söylediklerini beyninizde tanımlamaya çalışmak işinize yarayabilir. Özellikle takım çalışmaları ve müşteri memnuniyetinin devamlılığını sağlamak için dinlemek gereklidir.
 • Yüz Yüze İletişim: Günümüz teknolojisi sayesinde çok sık kullanılan mesaj, e-mail gibi araçlar asıl konuşma aracı olarak kabul gören unsurlar değildir. Bahsi geçen bu yazışmalar, yüz yüze iletişim kurduktan sonra gerçekleşen konuşma akışı olarak bilinir. Sosyal becerileri geliştirmek istediğinizde, başkaları ile doğru bir şekilde nasıl konuşulduğunu öğrenmeniz gerekir.
 • Pozitif Enerji: Çoğu insan sosyal medya kullanırken sadece güzel anları değil, hayatında yer alan kötü anları da paylaşmaktadır. Bu durumları okuyup paylaşmak çoğu zaman kaçınılmaz olduğundan, herkesin aktif kullandığı bu platformlarda olumsuz duygularınızla var olmak yerine bunu pozitif enerjiye çevirebilirsiniz. Hayatınızda olan kişilere ve iş yerinde çalışma arkadaşlarınıza karşı daima pozitif olmak sizi bir adım öne çıkaracaktır.
 • Sohbet Konusu Açın: Bu günlerde sosyal beceri için iletişim kurmanın önemi herkesin konuştuğu önemli bir konudur.  Aklınıza bir şey geldiğinde iletişim kurmak istediğiniz kişilere hemen mesaj atmak, paylaşımları güncellemek ya da fikirleri hızlıca beyan etmek etkili bir iletişim kurduğunuzu gösterir. Sohbet esnasında anlatılan konulara dikkat çekmek için bu çok önemlidir. Karşınızda bulunan kişi için ise sohbetin gidişatını göz önünde bulundurarak duyarlı olmakta fayda vardır.
 • Sosyal Davranın: Öyle olduğunuzu düşünmeseniz bile, bir ortama girdiğinde daha sosyal biri gibi davranabilirsiniz. Bu konuya dair olan endişelerinizin sizi engellemesine ve önünüze set olmasına izin vermemelisiniz. Yeni insanlarla tanıştığınızda onlarla konuşmaya ve endişeli hissettiğiniz anlarda bile sohbete dâhil olmaya karar verip atak yapmalısınız. Bunları hemen yapmadığınızda sosyal fobiniz artabilir. Bu yüzden istemeden de olsa zaman içinde insanlardan uzaklaşabilirsiniz. Sosyal bir kişi olduğunuzu varsayarak insanlarla etkileşim içine girdiğinizde, sosyal becerilerinizin hızla gelişmeye başladığını göreceksiniz.
 • Önce Küçük Adımlar: Bir kutlamaya ya da partiye gidip kalabalıkta uzun süre vakit geçirmek zor geliyorsa öncelikle küçük adımlara başlayabilirsiniz. Önce bir markete gidip kasiyere teşekkür ettikten sonra, restorana gidip yemeğinizi çekinmeden sipariş ettiğinizde yavaş yavaş açılmaya başlayacaksınız. Bu gibi küçük konuşma adımları, büyük adımlar atmadan önce en önemli yardımcınız olacaktır.
 • Ucu Açık Sorular: Eğer biriyle iletişim kurarken onun dikkatini çekmek istiyorsanız, ucu açık sorular bulmanız gerekir. Bu karşı tarafı konuşmaya teşvik edecektir. Evet ya da sadece hayır cevabı verilebilecek sorular sormak yerine açık uçlu sorularla sohbeti siz genişletebilirsiniz. Diğer kişiye sohbeti genişletip devam ettirebilmesi için kapıyı açmak sizin elinizdedir.
 • Kendileri Hakkında Konuşturun: Çoğu insan için sohbet ederken kendinden söz etmek çok büyük bir zevk verir. Karşınızdaki kişiyle sohbeti derinleştirmek için ona hobileri, kariyeri ya da ailesi hakkında kişisel sorular sorabilirsiniz. Ne anlattığıyla ilgilendiğinizi ona ispat etmek bu aşamada çok önemlidir. Ayrıca konuşmayı devam ettirmek istediğinizde, ona hobilerini sormak yeterli olacaktır.
 • Övgü Konusunda Cömert Davranın: Aslında birini övmek, sohbete kapı aralamak için çok önemli bir anahtar görevi görür. Sosyal anlamda gülü ilişkilere adım atmak istiyorsanız iş arkadaşınıza toplantı sırasında sunduğu sunumuyla alakalı, komşunuza arabasının ne kadar güzel göründüğü ile ilgili övgü dolu sözler söyleyebilirsiniz. Bu karşı tarafta olumlu bir izlenim yaratmanızı sağlar.
 • Kendinize Ait Hedefler: Sosyal etkileşimi güçlendirmek için kendinize ait birkaç küçük hedef belirleyebilirsiniz. Belki bu hedeflerden birini beceri şeklinde uygulamak isteyebilirsiniz. Ayrıca topluluğunda yer alan bir aktivitede aktif rol oynamaya sıcak bakabilirsiniz. Bir hedefe sahip olun ve sosyal hayatta daha göz önüne olmanızı sağlayacak stratejiler üzerinde hemen çalışmalara başlayın.
 • Görgü Kurallarını Dikkate Alın: Görgü kurallarını bilmek ve uygulamak, sosyal becerileri geliştirmek konusunda uzun bir yol kat etmenizi sağlar. Minnettar olma, kibar davranma ve iyi bir masa tavrı kullanabilme alıştırmaları yapmak işe yarayacaktır. Ayrıca karşımızdaki kişinin yerine kendinizi koyduğunuzda, ince düşünceli yapınızla herkesin ilgisini çekerek istediğiniz sosyalliğe kavuşabilirsiniz.
 • Kitap Kurdu Olun: Kitap piyasasında pek çok sosyal beceri ve konuşma yeteneği geliştirmeyle alakalı kitap alternatifleri yer almaktadır.  Ancak bu kitapları okuduğunuz an sosyal beceri ve konuşma konusunda yeterli donanıma sahip olacağınızı düşünmeyin. Okuduğunuz hap bilgileri tekrar tekrar uygulayarak gerçek ve etkili bir sosyal becerinin sahibi olabilirsiniz.

Özel Eğitimde Meryem Yerli Farkı

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir diyerek yola çıkan Meryem Yerli, verdiği özel eğitim sayesinde çocuklarınızı bir adım öne taşımaya devam ediyor. Sizde çocuğunuza bir iyilik yapıp geleceğine en güzel yatırımı Meryem Yerli farkıyla yapmak istiyorsanız, web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Meryem Yerli, özel eğitimde söz konusu olduğunda donanımlı ekip ve yuva sıcaklığını bir arada bulabileceğiniz tek adres.

İletişim Formu