Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda evden uzak geçirilen süre zarfında yeni yerlerde kendini güvende hissetmeyerek rutinleri bozulduğundan dolayı huzursuzluk yaşanması normal bir durumdur. Dolayısıyla otizm spektrumun bozukluğu olan çocuklarda seyahat etmek sanıldığından çok daha zorlayıcı bir aktivite haline gelebilir. Çocuğunuza konulan bir otizm tanısı varsa, çocuğunuz ve ailedeki diğer bireylerin rahat edebileceği doğru bir organizasyonla birlikte bir planlama yapmak, her bakımdan daha rahat seyahat deneyimi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

otizmli-cocuklar-icin-seyahat.jpg

Çocuklarla seyahat etmek bazı zamanlarda çok daha zorlayıcı ve yorucu bir hal alabilir. Özellikle otizmli bir çocuk için düzenli yapı gerektiren bir seyahat organize etmek çok önemlidir. Otizmli bireyler için tipik bir öngörülebilirlik durumu gerektiği için, özellikle tatiller bu çocuklar için aşırı derecede uyaran içerdiğinden yorucu ve üzücü olabilir.

Ebeveynlerin organize ederek hayata geçirdiği tatil planlamasının otizmli çocuk için özel olarak düzenlenmesi gerekir. Otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocukların anne ve babaları, çoğu zamanda kendi topluluk sınırları dışına çıkmaktan çekinmesi ve bundan dolayı çocukların yaşam alanını sınırlandırdıkları görülür. Ancak otizmli çocuklar için normal gelişim gösteren insanlar gibi seyahat etmek her ne kadar zor olsa da imkânsız değildir. Otizmli bireylerle birlikte seyahat etmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şu şekilde sıralanabilir:

Doğru Bir Seyahat Organizesi

Otizmli çocuklar için tatile gitmek oldukça zorlayıcı bir süreç olarak kabul edilebilir. Bu aşamada tatile çıkmadan önce çocuğunuzu tanımak ve onun ihtiyaçlarını net bir şekilde anlamanız gerekir. Otizmli bireyler sosyal anlamda diğer insanlara göre çok daha fazla sezgisel olmanın yanı sıra yeni deneyimler yaşamak onların huzurunu kaçırabilir. Bu yüzden ağırlıklı olarak çocuğunuzun zorlanmadan uygulayabileceği ve tadını çıkarabileceği şeyler planlamak şarttır. Böylece çocuk kendini tatilde daha rahat ve huzurlu hissederek tatilin tadını çıkarabilir.

Otizmli çocuklar, çevresinde bulunan diğer insanların stresini daha rahat bir şekilde hissedebilir ve günün organize gündeminde aksamalar yaşanmasına neden olabilecek aşırı tepkiler verebilirler. Bu yüzden dağda, plajda ya da programların çoğunlukla telaşsız ve daha esnek olduğu tatiller otizmli çocuklar için oldukça uygundur. Tatil planı yaparken otizmli çocuğunuzu göz önünde bulundurmanız gerektiğinden, aslında bu konuda nereye ve nasıl gittiğinizin çok da önemi yoktur. Burada önceliğiniz daima çocuğunuzun keyif aldığı aktiviteleri hatırlamaktan geçer. Çocuklarınızı planlamaya aktif bir şekilde dâhil etmek size bu konuda yol gösterici olacaktır. Otizmli çocuğun bilgi işleme yetenekleri, ilgi alanları, dikkat süresi gibi yaklaşımları dikkate almak tatil gezisine yön gösterici niteliği taşır. Ayrıca çocuğa tatile gitmeden önce hedef noktasını araştırarak nasıl gidilebileceğini, konaklama alanlarını ve çocuğa uygun etkinliklerini planlamak sürecin en önemli parçasıdır.

Gerekli Düzenlemeleri Yapmak

Tatil için tercih edeceğiniz otele, yolculuk için kullanmanız gereken havayoluna, restoranlara ve eğlence alanlarına çocuğunuza uygunmu diye kontrol etmeniz gerekebilir.. Bu konuda ihtiyaçlarınızı belirli kurumlara anlatmak ve konaklama taleplerinde bulunmak otizmli çocuğun daha rahat ve huzur ortamında tatil keyfini sınırsızca yaşamasına olanak tanır.

İhtiyaç Listesini Dikkatli Hazırlamak

Otizmli çocukların her zaman özel ilgiye ve yoğun bir sevgiye ihtiyacı vardır. Seyahate çıkarken çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceği hiçbir eşyayı geride bırakmadığınızdan emin olmalısınız. Bundan emin olmak için bir kontrol listesi hazırlayabilirsiniz. Otizm spektrum bozukluğu söz konusu olduğunda, çocuklar sık sık bazı takviyeye ihtiyaç duyabildiğinden bu konuya dikkat edilmesi önemlidir. Birçok kez elle tutulur başarılı davranışlarını ödüllendirmek amacıyla gezi sırasında yanınızda bulundurulması şart olan her şeyi aldığınızdan emin olmalısınız.

Her çocuk sevdiği eşyalara yetişkinlere göre daha bağlıdır ancak, otizmli çocuklar sevdikleri hiçbir eşyayı geride bırakmak istemezler. Bu çocuklar bu şekilde sevgiyi kendilerinin bir uzantısı olarak kabul ederler. Ayrıca çocuğun günlük rutinini göz önüne alarak sürekli oynadığı oyuncakları, atıştırmalıkları, kitapları, çocuk bezlerini ya da ilaçları yanınızda bulundurmanız şarttır.

Güvenlik İçin Kimlik Doğruluğunu Düzenlemek

Otizmli bir çocuğun ebeveyni olmak, güvenlik derecesini en üst seviyeye çıkarmayı gerektirir. Bu çocukların birçoğu dolaşmaya ve yetişkin gözetiminden uzaklaşmaya çok daha eğilimlidir. Çocuğunuzun iletişim bilgilerinin yer aldığı tıbbi bir bilezik ya da kolye alarak onunla seyahat planı yaparken daha rahat etmenizi sağlayan önemli bir tavsiyedir. Eğer çocukta takı takılmasına engel niteliği taşıyan herhangi bir duygusal bozuk bulunuyorsa, fermuar çekeceklere ya da ayakkabı tabanlarına eklenebilecek kimlik etiketleri oluşturulabilir. Çocuk konuşamıyorsa güncel bir fotoğrafının, iletişim bilgilerinin ve alerjik durumlarının listesini cebine yerleştirmek daha güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlar. Çocuğunuzun konuşamadığını seyahat etmeden önce ilgili kişilere belirtmekte fayda vardır.

Seyahat Planını Çocuğa Açıklamak

Tatile gidildiğinde nelere gerçekleşeceğine dair sıralı bir resim öyküsü hazırlamak, otizmli çocukların seyahat hazırlığı aşamasında daha kolay ve aydınlatıcı geçmesini sağlayan çok etkili bir araç olarak karşınıza çıkar. Bu alanda uzman kişiler bu gibi resim ve kelime senaryolarının, otizmli olan çocuklarda stres seviyesini düşürdüğüne ve tatil sırasında sorunlu davranışlarının azaltmasına yardımcı olabileceğini ifade eder.

Seyahat öncesi tatil hazırlık süreci hakkında otizmli çocuğunuzla birkaç hafta önceden konuşmaya başlamalısınız. Onun için seyahatte ve tatilde hazırladığınız rutini onunla paylaşmanız, stresinin azalması konusunda ona yardımcı olacaktır. Gezi ile alakalı resimleri, tatil planını ona göre düzenlediğinizi anlattığınızda seyahate çıkmak otizmli çocuk için bir belirsizlik olmaktan çıkar.

Otizmli çocuğunuzla seyahate çıkmadan önce:

Eğer çocuğunuzla ilk defa bir seyahate çıkma planı yapıyorsanız, uçak yolculuğunda uçuş süresinin 1 saati geçmeyecek şekilde planlanmasına dikkat etmelisiniz. Uçuşun gerçekleşeceği kapıya erken gittiğinizde, uçağa çocukla erkenden binmek onun çok daha konforlu bir şekilde koltuğuna yerleşmesine fırsat tanır. Uçak içerisinde kabin ekibinden tekme atarak kendisine zarar vermemesi adına ek bacak ara yastık gibi gerekli ekipmanları isteyebilirsiniz. Havalimanında güvenlik ve diğer sıralamalı kuralları sakin ve sabırlı bir şekilde beklemesi için çocuğunuzu teşvik etmelisiniz. Uçakta yiyecek verilip verilmediğini teyit ettikten sonra, gerekirse evden küçük atıştırmalıklar getirmek otizmli çocuğunuzla daha rahat bir yolculuk yapmanızı sağlar.

Özel Eğitim İçin Meryem Yerli

Tatil, günlük hayat rutinin dışına çıkmayı gerektiren genellikle çok hareketin yaşandığı bir aktivite olduğundan otizmli çocuklar bu sırada kendilerini düzensiz ve hayatın içerisinde kaybolmuş hissedebilir. Bu duygusal durum onların genel olarak normal hayatta olduğundan daha huzursuz ve mutsuz olmasına neden olur. Bu yüzden ebeveynlerin çocuğu için ruhsal anlamda tetik noktası görevi gören noktalarını çok iyi bir şekilde bilmeli ve planlamasını da ona göre yapmalıdır.

Otizmli çocuklar, gerekli ve çocuğun özellikle ihtiyacı bulunan düzeyde özel eğitimle desteklendiklerinde günlük hayatta, okula, dışarıda ve tatil gibi organizasyonlarda normal çocuklar gibi çok keyifli zamanlar geçirebilirler. Bu anlamda Meryem Yerli, üst düzey kalite standartlarına sahip nitelikli hizmeti bir arada bulabileceğiniz çok önemli bir özel eğitim merkezi olarak karşınıza çıkar. Çocuklarınıza yuva sıcaklığı veren ve onlara huzur ortamında iyi bir kişiye özel eğitim organizasyonu yapan kurumumuz için öncelikli olan daima çocukların mutluluğu ve ebeveynlerin gönül rahatlığı içerisinde çocuklarını özel eğitim merkezimize teslim edebilmesidir.

Sizde özel eğitime ihtiyacı olan çocuğunuza, kişiye özel terapi ve özel eğitim tedavi yöntemleriyle Meryem Yerli kalitesini yaşatmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak tek tıkla hemen bize ulaşabilirsiniz. Özel eğitimde Meryem Yerli güvencesini ve uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesini deneyimlemek artık çok kolay.

İletişim Formu